Navigácia

Napíšte nám

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom štúdia na našej škole, napíšte nám správu prostredníctvom tohto formulára. Na vaše otázky radi odpovieme.
Meno*:
Priezvisko*:
Váš e-mail*:
Vaše otázky, pripomienky*:
Opíšte prosím text z obrázka*:
komunikujem so serverom, počkajte, prosím
* takto označené polia sú povinné

 

 

Cirkevná materská škola sestry Jozafáty, 082 57  ĽUTINA 131

 

 

 

 

 

 

 

Š K O L S K Ý    P O R I A D O K

 

Vypracovala: Sr. Joachima Ivana Barabasová riaditeľka CMŠ     

Prerokované na PR dňa: 28.8.2023

Prerokované na RŠ dňa: 28.8.2023

Vydaný: 31.08.2023

                                                            

Časť I.

Všeobecné ustanovenia

         Školský poriadok vydáva riaditeľka Cirkevnej materskej sestry Jozafáty v Ľutine 131  Je spracovaný v súlade so:

Zákonom č. 245/2008 Z.z. zo dňa 22. 5. 2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon),

Vyhláškou MŠ SR  č.  306/2008 Z.z. zo dňa 23. júla 2008; zmena 308/2009 zo dňa 15. júla 2009.

Zákonom č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Zákonom č. 597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

Zákonom č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov Cirkevnej materskej školy v Ľutine.

Úradným jazykom je slovenský jazyk. Materská škola je jednotriedna.

 

Charakteristika CMŠ

Cirkevná materská škola sestry Jozafáty je cirkevnou gréckokatolíckou školou, ktorej zriaďovateľom je Kongregácia Sestier Služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie v Prešove. Škola má sídlo na adrese Sládkovičova 22 v Prešove. Jej hlavným poslaním je vychovávať deti a mládež v duchu Evanjelia a podľa charizmy blahoslavenej sestry Jozafáty.

Zamestnanci tejto školy sa zaväzujú k starostlivosti o dobro detí a k podpore ich telesného, duševného a duchovného rastu, aby sa mohli vyvinúť do zrelých kresťanských osobností. Ich práca je založená na Deklarácii II. vatikánskeho koncilu o kresťanskej výchove, ktorá zdôrazňuje dôležitosť harmonického rozvoja fyzických, morálnych a intelektuálnych vlastností detí a mládeže, ako aj vytváranie zmyslu pre zodpovednosť.

Cirkevná materská škola podporuje rozvoj detí v rôznych oblastiach, vrátane sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej a estetickej. Taktiež pomáha rozvíjať schopnosti a zručnosti detí a pripravuje ich na život v spoločnosti s osobitým zreteľom na individuálne a vekové osobnosti detí.

Pre výučbu a vzdelávanie sa riadia Štátnym vzdelávacím programom, ktorý podporuje komplexný a integrovaný prístup k vzdelávaniu. Obsah výchovy a vzdelávania sa konkrétne rozpracúva v rámci Školského vzdelávacieho programu s názvom "Usilovný anjelik". Tento program určuje, ako sa budú realizovať ciele výchovy a vzdelávania v materskej škole, vrátane špecifických plánov výchovno-vzdelávacej činnosti.

Cirkevná materská škola je dôležitou súčasťou miestnej komunity a miestnej Cirkvi, ktorá prostredníctvom svojej činnosti vytvára atmosféru založenú na evanjeliovom duchu slobody a lásky, a poskytuje rodinám možnosť poslať svoje deti do katolíckej školy s cieľom podporiť ich výchovu a vzdelávanie.

 

Časť II.

Článok 1

Prijímanie detí do materskej školy

 (§59 z. č. 245/2008 Z.z. , §3 z. č. 306/2008 Z.z.)

(1) Pri prijímaní detí do materskej školy sa vyžaduje, aby zákonní zástupcovia podali žiadosť. Túto žiadosť možno získať priamo v materskej škole (CMŠ) alebo ju stiahnuť a vyplniť zo webovej stránky školy: www.cmslutina.edupage.org. Žiadosti je potrebné predložiť riaditeľke spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného pediatra. V prípade, že dieťa má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, zákonný zástupca musí okrem žiadosti a potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa predložiť aj stanovisko príslušného zariadenia pre výchovné poradenstvo a prevenciu. Rozhodnutie o odklade povinnej školskej dochádzky dieťaťa by mal zákonný zástupca predložiť riaditeľke CMŠ do 15. apríla. Rovnako platí, že zákonný zástupca musí predložiť rozhodnutie o dodatočnom odklade povinnej školskej dochádzky, spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa do CMŠ a potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.

(2) Rajonizácia nie je povinná pre prijímanie detí do materskej školy. Zákonný zástupca má možnosť zapsať dieťa do materskej školy podľa svojho výberu, bez ohľadu na miesto bydliska.

(3) Prijímanie detí do materskej školy prebieha na začiatku školského roka, ale dieťa môže byť prijaté aj počas priebehu školského roka. Informácie o mieste a termíne podávania žiadostí budú zverejnené riaditeľkou po dohode so zriaďovateľom, obvykle od 15. februára do 15. marca na webovej stránke školy a v ďalších verejne prístupných miestach. Kritériami prijímania detí do materskej školy sú prednostne tie, ktoré dosiahli vek piatich rokov, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti s dodatočnou odloženou povinnou školskou dochádzkou.

(4) Riaditeľka spoločne so zriaďovateľom a pedagogickou radou školy stanovuje ďalšie podmienky prijímania detí. Tieto podmienky zahŕňajú prioritné prijímanie detí matiek samoživiteliek, detí oboch zamestnaných rodičov a ostatných detí podľa ich veku.

(5) Písomné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa do materskej školy na začiatku školského roka bude vydávané riaditeľkou do 30. apríla. Ak ide o prijatie počas školského roka, rozhodnutie bude poskytnuté zákonnému zástupcovi do 30 dní od doručenia žiadosti.

(6) S cieľom uľahčiť adaptáciu dieťaťa do materskej školy je možné prijať dieťa na adaptáčny alebo diagnostický pobyt, trvajúci najviac tri mesiace. Zákonný zástupca postupne privádza dieťa do materskej školy na jednu, dve alebo štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickým personálom a po prevzatí dieťa zabezpečuje jeho riadnu starostlivosť. Ak sa dieťa dobre adaptovalo, môže pravidelne navštevovať materskú školu po dohode so zákonným zástupcom. V prípade, že dieťa má problémy s adaptáciou, môže riaditeľka po dohode so zákonným zástupcom rozhodnúť o dočasnom prerušení dochádzky do materskej školy.

7) V jednej triede môže byť prijatých najviac dve deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, vrátane detí s mentálnym, zmyslovým alebo telesným postihnutím, detí s poruchami komunikácie, poruchami správania a autizmom, označovaných ako 'deti so zdravotným znevýhodnením.' Maximálny počet detí v triede sa zníži o dve deti pre každé dieťa so zdravotným znevýhodnením. Rozhodnutie o prijatí dieťaťa so zdravotným postihnutím bude urobené riaditeľkou materskej školy na základe stanoviska príslušného zariadenia pre výchovné poradenstvo a prevenciu, ako aj vyjadrenia príslušného odborného lekára. Prijatie bude závisieť na možnosti vytvoriť pre takéto dieťa vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky.

(8) Ak pediater v Žiadosti o prijatie dieťaťa uvádza, že dieťa je zdravé a vhodné na návštevu materskej školy, triedne učiteľky budú vyžadovať dodatočné potvrdenie od všeobecného pediatra, ak rodič uvedie zdravotné problémy dieťaťa v dotazníkoch. Rodič musí predložiť potvrdenie od všeobecného pediatra, ktoré uvádza akékoľvek existujúce zdravotné ťažkosti dieťaťa.

(9) Ak zákonný zástupca nespomenie všetky relevantné informácie týkajúce sa zdravotného postihnutia dieťaťa pri jeho nástupe do materskej školy, alebo ak dojde k zmene charakteru zdravotného postihnutia počas dochádzky dieťaťa so zdravotným znevýhodnením do materskej školy, riaditeľka po konzultácii so zákonným zástupcom môže podať návrh na preradenie dieťaťa do inej materskej školy s ohľadom na povahu postihnutia.

(10) Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu materskej školy. Potvrdením o získaní predprimárneho vzdelania je osvedčenie o úspešnom absolvovaní predprimárneho vzdelávania.

 

Článok 2  

Práva  a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov

(§ 144 z. č.245/2008 Z.z.)

(1) Práva dieťaťa v oblasti vzdelávania:

a) Rovnoprávny prístup k vzdelaniu,

b) Bezplatné vzdelanie pre deti vo veku päť rokov pred nástupom do povinnej školskej dochádzky v materskej škole,

c) Možnosť vzdelávania v štátnom jazyku a v jazyku materinskom v súlade so zákonom č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon),

d) Individuálny prístup rešpektujúci dieťaťa schopnosti, nadanie a zdravotný stav v súlade so zákonom č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon),

e) Úctu k dieťaťu a jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,

f) Výchovu a vzdelávanie v prostredí, ktoré je bezpečné a zodpovedá hygienickým normám,

g) Organizáciu výchovy a vzdelávania, ktorá zohľadňuje vek dieťaťa, jeho schopnosti, záujmy a zdravotný stav,

h) Úctu k dieťaťu osobe a ochranu pred fyzickým, psychickým a sexuálnym násilím.

 

(2) Povinnosti dieťaťa v oblasti vydelávania:

a) Nedopúšťať sa činností, ktoré by obmedzovali práva iných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,

b) Dodržiavať školský poriadok materskej školy a interné predpisy školy,

c) Ochrana majetku materskej školy a majetku používaného na výchovu a vzdelávanie,

d) Pravidelne sa zúčastňovať výchovy a vzdelávania,

e) Konať tak, aby neohrozovalo vlastné zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť iných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,

f) Rešpektovať ľudskú dôstojnosť svojich rovesníkov a zamestnancov materskej školy,

g) Poslúchať pokyny zamestnancov materskej školy, pokiaľ sú v súlade so zákonom, internými predpismi školy a morálnymi normami.

 

(3) Práva zákonného zástupcu dieťaťa v oblasti vzdelávania:

a) Má právo vybrať školu pre svoje dieťa, ktorá ponúka vzdelávanie prispôsobené schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom, vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti dieťaťa. Toto právo na voľbu školy je uplatniteľné v rámci dostupných možností výchovno-vzdelávacej sústavy.

b) Má právo požadovať, aby v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytli dieťaťu informácie a znalosti, ktoré sú obsahovo bohaté a súkromne rozsiahle, zodpovedajú súčasným poznatkom sveta a sú v súlade s princípmi a cieľmi vzdelávania podľa platných predpisov.

c) Má možnosť oboznámiť sa so Školským vzdelávacím programom a školským poriadkom školy.

d) Má právo byť informovaný o vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.

e) Má právo na poskytnutie poradenských služieb v oblasti výchovy a vzdelávania pre svoje dieťa.

f) Môže sa zúčastniť predprimárnej výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

g) Má možnosť vyjadriť svoj názor na výchovno-vzdelávací program materskej školy prostredníctvom rodičovskej rady a rady školy.

                     

(4) Povinnosti zákonného dieťaťa v oblasti vzdelávania:

(4) Povinnosti zákonného zástupcu dieťaťa v oblasti vzdelávania:

a) Musí vytvoriť podmienky pre dieťa na prípravu na výchovu a vzdelávanie v materskej škole.

b) Je povinný dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu pre svoje dieťa, ako sú stanovené školským poriadkom.

c) Musí venovať pozornosť kultúrnemu a sociálnemu prostrediu dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

d) Je povinný informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných udalostiach, ktoré by mohli ovplyvniť priebeh výchovy a vzdelávania.

e) Má zodpovednosť za náhradu škody, ktorú dieťa úmyselne spôsobí.

f) Musí zabezpečiť prihlásenie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky, dbať na to, aby dieťa dochádzalo do materskej školy pravidelne a včas.

g) Je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní v materskej škole. Dôvody neprítomnosti dieťaťa v materskej škole musí preukázať vhodnými dokladmi v súlade so školským poriadkom.

h) Má povinnosť pravidelne uhrádzať príspevky na čiastočnú úhradu výdavkov a za stravu  na bankový účet CMŠ

 

(5)    Poplatky v CMŠ

a) Vzdelávanie v materskej škole sa poskytuje za čiastočnú úhradu.

b) Zákonný zástupca prispieva na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne za jedno dieťa v sume nepresahujúcej 7,5 % sumy životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. V prípade cirkevnej materskej školy sestry Jozafáty je príspevok 5 € mesačne na jedno dieťa. Tento príspevok sa musí uhradiť vopred do 15. dňa v kalendárnom mesiaci.

c) Ak dieťa v materskej škole využíva stravovanie, zákonný zástupca musí navyše uhradiť výdavky za stravovanie na bankový účet v stanovenom termíne.

d) Príspevok vo výške 10 € sa musí platiť za dieťa:

-Ktoré má jeden rok pred začiatkom povinnej školskej dochádzky.

Príspevok vo výške 10 € sa nemusí platiť za dieťa:

- Ak zákonný zástupca predloží riaditeľke materskej školy doklad o tom, že je príjemcom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi.

- Ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

e) Na základe rozhodnutia zriaďovateľa môže byť príspevok na žiadosť zákonného zástupcu neuhrazený za dieťa, ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov, ktoré sú preukázateľné.

f) Ak dieťa nebolo prítomné v materskej škole v čase prerušenej prevádzky, napríklad počas školských prázdnin (keď nie je zabezpečené teplé stravovanie), alebo z dôvodu rozhodnutia zriaďovateľa alebo iných závažných dôvodov, zákonný zástupca nemusí uhrádzať celý príspevok, ale iba pomernú časť určeného príspevku.

g) Ak zákonný zástupca neuhradí uvedený príspevok v stanovenom termíne alebo porušuje Školský poriadok závažným spôsobom, riaditeľ školy môže po predchádzajúcom písomnom upozornení rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.

h) V spolupráci so zákonnými zástupcami detí vytvára materská škola Triedny fond, ktorý sa rieši na prvom rodičovskom združení, a na ktorom sa rozhoduje o výške príspevkov od zákonných zástupcov.

 

Článok 3  

Prevádzka a vnútorný režim CMŠ

(§2 z. č.306/2008 Z.z.)

(1)    Prevádzka CMŠ

a) CMŠ poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie deťom zvyčajne od 7.00 do 16.15 hodiny, s možným výnimočným predĺžením do 16:30 hodín. Výnimkou môže byť dohodnutá výchova a vzdelávanie deťom dopoludnia alebo popoludní, prípadne iba v určených dňoch v týždni, na základe dohody so zákonným zástupcom.

b) Prevádzka materskej školy môže byť obmedzená alebo prerušená. Počas letných prázdnin sa preruší aspoň na tri týždne z dôvodu potreby dôkladného čistenia priestorov materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj kvôli čerpaniu dovolenky niektorých zamestnancov. Riaditeľ zvyčajne oznámi prerušenie alebo obmedzenie prevádzky materskej školy dva týždne vopred. Prevádzka materskej školy môže byť dočasne prerušená aj počas jesenných, zimných, jarných a veľkonočných prázdnin, ak nie je možné zabezpečiť teplú stravu v školskej jedálni alebo z iných závažných dôvodov, ktoré môžu ohroziť zdravie detí alebo spôsobiť závažné škody na majetku. Zákonní zástupcovia a zriaďovateľ, Kongregácia SSNPM, musia byť informovaní o každom prerušení prevádzky materskej školy (cez webové sídlo školy a oznam na nástenke školy).

c) Individuálnu logopedickú činnosť zabezpečujú rodičia detí sami.

d) V súlade so školským vzdelávacím programom sa v materskej škole môže organizovať krúžková činnosť. Krúžkovú činnosť zabezpečujú kmeňoví učitelia, pri výučbe cudzích jazykov a aktivit, na ktoré kmeňoví učitelia nemajú odborné schopnosti, môže byť činnosť zabezpečená cudzími lektormi. Krúžková činnosť sa organizuje v popoludňajších hodinách a vyžaduje informovaný súhlas zákonného zástupcu.

e) Účasť detí na súťažiach, výletoch a exkurziách organizovaných školou je podmienená získaným informovaným súhlasom zákonného zástupcu.

 

(2)    Denný poriadok

Organizácia denných aktivít, ktoré sa pravidelne opakujú v triede, je uvedená v dennom rozvrhu. Je zásadným požiadavkom pre správne riadenie dňa nielen z hľadiska striedania rôznych činností a aktivít, ale aj zohľadňovanie primeraného zaťaženia, ktoré nezatěžuje detský organizmus nad mieru.

Denný rozvrh sa skladá z rôznych organizačných foriem, ktoré sú zo vzdelávacieho hľadiska rovnocenné.

Vzdelávací rozvrh v materskej škole obsahuje tieto organizačné formy:

  • Hry a zábavné aktivity pre deti
  • Fyzické aktivity a relaxačné cvičenia
  • Čas venku
  • Obdobie odpočinku
  • Aktivity s dôrazom na zdravý životný štýl
  • Edukačné aktivity

 

(3)    Preberanie detí a dochádzka do CMŠ

a) Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa sú zodpovední pedagogickí zamestnanci materskej školy od chvíle, keď prevezmú dieťa, až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo inej splnomocnenej osobe.

b) Obvykle zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy do 8:00 hodiny a prevzatie dieťaťa zvyčajne nastáva po 15:00 hodine. V čase od 8:00 hod. do 15:00 hod. bude materská škola uzamknutá. Ak dieťa prichádza v inom čase, zákonný zástupca sa dohodne na čase príchodu a spôsobe stravovania tak, aby to neovplyvnilo ostatné deti. Pri polodennom pobyte dieťa môže zostať v materskej škole maximálne do 12:30 hod.

c) V prípade, že dieťa nie je vyzdvihnuté do 16:30 hodín, učiteľka počká ešte 15 minút a potom podnikne nasledujúce kroky:

- **Kontaktuje telefonicky oba rodičov alebo príbuzných, ak zanechali kontaktné údaje.** - **Vytvorí záznam a vezme dieťa domov k sebe, pričom rodičom pošle SMS správu a ak sa to bude opakovať, tak oznámi situáciu polícii. Na dverách materskej školy bude zverejnené oznámenie.** - **Ak rodič trikrát nevyzdvihne dieťa počas doby prevádzky materskej školy, bude dieťa vylúčené.**

d) Výchovu a vzdelávanie zabezpečujú dvaja učitelia striedavo. Pri obliekaní a sebaobsluhe detí pomáha aj pedagogický asistent.

e) Ak krúžkovú činnosť vedie lektor so súhlasom zákonného zástupcu, je lektor zodpovedný za bezpečnosť detí.

f) Dieťa môže byť vydávané len jeho zákonnému zástupcovi, alebo inej osobe na základe písomného splnomocnenia. Učitelia majú právo overiť toto splnomocnenie. Zákonný zástupca môže písomne poveriť aj svoje dieťa staršie ako desať rokov, alebo inú osobu, ktorá je zodpovedná za prevzatie dieťaťa. Toto splnomocnenie je platné v danom školskom roku.

g) Podľa zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v neskoršom znení, môže pedagogický zamestnanec odmietnuť prijať dieťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav neumožňuje jeho účasť v materskej škole. Ak existuje podozrenie z ochorenia, môže dieťa prijať iba po lekárskom vyšetrení, a to len na základe písomného stanoviska ošetrujúceho lekára. Toto opatrenie je dôležité na zabránenie šírenia nákaz v detskom kolektíve.

h) Ak dieťa ochoreje počas dňa, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor nad ním zabezpečí iný zamestnanec a zároveň informuje telefonicky zákonného zástupcu dieťaťa.

 

(4)    Organizácia v CMŠ       

a) Organizácia šatne

Rodičia a zákonní zástupcovia majú prístup do šatne, kde vedú deti k samostatnosti a poriadku pri prezliekaní a ukladaní vecí do skriniek. Zodpovednosť za udržiavanie poriadku v skrinkách a za estetický stav šatne nesú učitelia príslušnej triedy. Upratovačka je zodpovedná za hygienu a uzamykanie vchodu.

b) Organizácia umývárne a WC

Každé dieťa má svoje vlastné hygienické potreby označené menom a značkou. Upratovačka zabezpečuje pravidelnú výmenu uterákov a udržiavanie čistoty v umývarni. Deti môžu byť v umývarni len za prítomnosti učiteľky alebo asistentky, ktoré im učia hygienické návyky.

c) Organizácia stravovania

Jedlo sa podáva v školskej jedálni, s jedálne prijímajú obed okolo 11:45 hodiny a olovrant okolo 14:45 hodiny. Vedúca školskej jedálne je zodpovedná za kvalitu a správne množstvo stravy a sleduje kultúru stravovania detí. Organizáciu výdaja stravy na mieste zabezpečuje určená osoba, ktorá dodáva jedlo zo školskej jedálne. Počas podávania stravy sú učitelia zodpovední za správanie detí. Každý vekový ročník používa príslušný príbor. Učitelia monitorujú pitný režim detí. Individuálne donášanie stravy pre deti do školskej jedálne nie je povolené, s výnimkou diétneho stravovania na základe písomného potvrdenia lekára.

d) Organizácia pobytu vonku

Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí a je zabezpečovaný denne. Výnimky sú len pri nepriaznivom počasí. Počas výletov je zabezpečený dodatočný dozor v závislosti od počtu detí a povahy činností.

e) Organizácia počas spánku

Postieľky sa rozkladajú a ukladajú späť v triede, a to je zverené upratovačke, asistentke alebo učiteľke. Počas spánku dbajú učitelia na primerané oblečenie detí a uvoľnené prostredie pre odpočinok. Taktiež zabezpečujú vetranie a jedinečný prístup k deťom, ktorí nepociťujú potrebu spánku. Výmena posteľnej bielizne sa vykonáva pravidelne, a odpočinok trvá aspoň 30 minút, s dôrazom na individuálny prístup k deťom.

 

(5)    Vykonávanie pedagogickej praxe v CMŠ

Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré plánujú absolvovať pedagogickú prax počas školského roka, by mali kontaktovať riaditeľku materskej školy.

Riaditeľka školy je zodpovedná za:

  • Zabezpečenie potrebného poučenia študentiek o Bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci na pracovisku (BOZP). Po tejto informácii vypracuje písomný záznam, ktorý študentky podpíšu, aby potvrdili, že boli poučené o BOZP na pracovisku.

  • Oboznámenie študentiek so Školským poriadkom materskej školy a ďalšími školskými dokumentmi, ktoré sú pre plnenie pedagogickej praxe dôležité.

Poznámka: BOZP znamená Bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.

 

(6)    Vedenie CMŠ

a) Vedenie materskej školy obstaráva riaditeľka, ktorú v prípade jej neprítomnosti zastupuje poverený pedagogický zamestnanec.

b) V materskej škole pôsobí samostatná pracovníčka na vykonávanie hospodársko-administratívnych úloh.

c) Riaditeľka je zodpovedná za zabezpečenie možností na ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov.

d) Riaditeľka má právomoci týkajúce sa dochádzky detí do materskej školy, ktoré zahŕňajú:

A. Rozhodnutie o prijatí dieťaťa do materskej školy.

B. Rozhodnutie o zaradení a dĺžke adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa v materskej škole, po dohode so zákonným zástupcom.

C. Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa zo zdravotných alebo iných závažných dôvodov, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

D. Rozhodnutie o preradení dieťaťa do materskej školy so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami pri zmene charakteru postihnutia dieťaťa, po prerokovaní so zákonným zástupcom dieťaťa, písomnom vyjadrení poradenského zariadenia a riaditeľa školy, v ktorej má byť dieťa umiestnené.

E. Rozhodnutie o predčasnom ukončení dochádzky dieťaťa v materskej škole na základe opakovaného porušenia Školského poriadku školy zákonným zástupcom.

F. Rozhodnutie o prerušení prevádzky školy z dôvodov, ako sú školské prázdniny, chrípkové obdobia (kedy je viac ako 50% chorobnosť detí), problémy s dodávkami energií (teplo, elektrina, voda) a podobne.

e) Poradné orgány riaditeľky materskej školy zahŕňajú:

A. Pedagogickú radu a radu školy ako poradné orgány.

B. Všetci pedagogickí zamestnanci školy sú členmi pedagogickej rady.

C. Rada školy zahŕňa zvolených zástupcov z rodičov, pedagogických zamestnancov, prevádzkových zamestnancov a zriaďovateľa. (Podrobnosti sú uvedené v štatúte rady školy.)

f) Materská škola má právo získavať a spracúvať osobné údaje týkajúce sa detí, ako sú meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátna príslušnosť, národnosť, fyzické a duševné zdravie, mentálna úroveň vrátane výsledkov pedagogicko-psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky.

Taktiež má právo získavať identifikačné údaje zákonných zástupcov detí, ako sú meno a priezvisko, adresa zamestnávateľa, trvalé bydlisko, telefónny kontakt.

Osoby, ktoré prichádzajú do styku s osobnými údajmi, majú povinnosť mlčanlivosti, a to aj po skončení pracovnoprávneho vzťahu. V prípade porušenia tejto povinnosti sa postupuje v súlade s platnými právnymi predpismi.

Riaditeľka má značnú zodpovednosť za riadenie CMŠ a zabezpečuje, že škola efektívne plní svoj vzdelávací a výchovný účel. Jej práca zahŕňa administratívne, organizačné, vzdelávacie a sociálne aspekty riadenia školy.

Riaditeľka CMŠ zabezpečuje celkové riadenie a správu materskej školy. K jej hlavným zodpovednostiam patrí vedenie, organizácia, a zabezpečenie riadneho fungovania materskej školy. Konkrétne zabezpečuje nasledujúce činnosti:

  1. Organizácia školy: Riaditeľka je zodpovedná za organizáciu CMŠ, vrátane plánovania rozvrhu, udelenia povolení na vykonávanie práce učiteľom a ďalšiemu personálu.

  2. Riadenie pedagogického procesu: Zabezpečuje, aby výchovno-vzdelávací proces prebiehal efektívne a v súlade so školskými osnovami a programom CMŠ.

  3. Vedenie a vývoj pedagogického tímu: Riaditeľka poskytuje vedenie a podporu pedagogickým zamestnancom, pomáha im rozvíjať ich pedagogické schopnosti a zabezpečuje ich vzdelávanie.

  4. Finančné riadenie: Je zodpovedná za riadenie finančných prostriedkov materskej školy, vrátane prípravy rozpočtu, kontrolu výdavkov a správu finančných záznamov.

  5. Komunikácia s rodičmi a zákonnými zástupcami: Udržuje otvorenú komunikáciu s rodičmi a zákonnými zástupcami detí, rieši ich otázky a pripomienky.

  6. Zabezpečenie bezpečnosti a ochrany zdravia: Je zodpovedná za zabezpečenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a zamestnancov v CMŠ.

  7. Právne záležitosti: Zabezpečuje, aby materská škola dodržiavala platné právne predpisy a nariadenia.

  8. Rozvoj materskej školy: Riaditeľka pracuje na dlhodobom rozvoji CMŠ, zlepšuje jej programy, vybavenie a iné aspekty, ktoré prispievajú k lepšiemu vzdelávaniu a starostlivosti o deti.

  9. Komunikácia s nadriadenými: Pravidelne informuje nadriadených, ako je zriaďovateľ materskej školy, o činnosti školy a vyhodnocuje plnenie stanovených cieľov a úloh.

  10. Krízový manažment: V prípade krízových situácií alebo problémov v CMŠ, riaditeľka prijíma potrebné opatrenia na ich riešenie a informuje príslušné orgány.

 

(7)    Triedna učiteľka

a) Riaditeľka školy určila triednu učiteľku.

b) Triedna učiteľka zodpovedá za kompletnosť a správnosť pedagogickej dokumentácie a ďalšej evidencie týkajúcej sa detí a jej triedy; spolupracuje s rodičmi (zákonnými zástupcami), ostatnými pedagogickými pracovníkmi a odborníkmi. Poskytuje rodičom pedagogické poradenstvo. Taktiež vytvára podmienky pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa, ostatnými zamestnancami CMŠ, všeobecným lekárom pre deti a dorast a príslušným školským poradenským zariadením v oblasti výchovného poradenstva a prevencie.

c) V prípade, že hlavná triedna učiteľka nebude prítomná počas obdobia dlhšieho ako 15 dní, zastupuje ju riaditeľka/ zastupujúci učiteľ, ktorý je prijatý na dohodu materskej školy.

 

Článok 4

 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

 

(1) Materská škola má pri výchove, vzdelávaní a súvisiacich činnostiach nasledujúce povinnosti:

a) Zabezpečuje základné fyziologické potreby detí.

b) Vytvára prostredie pre zdravý vývoj detí a prevenciu sociálne-patologických javov.

c) Poskytuje informácie zabezpečujúce bezpečnosť a ochranu zdravia detí.

d) Vede evidenciu školských úrazov, vrátane záznamu o týchto úrazoch. V prípade výskytu školského úrazu poskytuje prvé pomoc a lekárske ošetrenie a bezodkladne informuje zákonných zástupcov detí o udalosti.

e) Podmienky prijímania detí do materskej školy sú v súlade s právnymi predpismi a zahŕňajú zdravotnú spôsobilosť detí, vrátane informácií o očkovaní.

f) Zdravotnú spôsobilosť detí, vrátane informácií o očkovaní, potvrdzuje všeobecný lekár pre deti a dorast, pričom potvrdenie je predložené zákonným zástupcom detí pred nástupom do materskej školy. Rodičia alebo zákonní zástupcovia detí musia tiež predložiť písomné vyhlásenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa. Vyhlásenie musí byť staršie ako jeden deň a je predložené pred prvým nástupom dieťaťa do materskej školy a po jeho absencii dlhšej ako päť dní.

g) Ak dieťa ochoreje počas dňa, musí byť izolované od ostatných detí a zákonný zástupca dieťaťa alebo splnomocnená osoba musí byť informovaná.

h) Pri výskyte vší deti pristupujú k ošetreniu vši špeciálnymi prípravkami a dodržiavajú stanovené postupy.

i) Počet detí, ktoré sa nachádzajú na vonkajšom výlete, nepresahuje stanovený limit, a pri potrebe väčšieho dozoru sa zabezpečuje dodatočný personál.

j) Bezpečnosť detí počas kruhových aktivít nesie zodpovednosť učiteľ. Ak je kruhová činnosť vedie lektor so súhlasom zákonných zástupcov, zodpovednosť nesie lektor.

k) Všetky elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musia byť zabezpečené tak, aby deti nemohli spôsobiť nebezpečenstvo.

l) Pri činnostiach, ktoré vyžadujú zvýšený dozor, sa zabezpečuje dodatočný pedagogický personál alebo zákonní zástupcovia detí.

(2) Zákonní zástupcovia sú zodpovední za to, že dieťa je odovzdané do materskej školy v dobrom zdravotnom stave. Deti so zvýšenou teplotou, užívajúce antibiotiká, trpiace vírusovými ochoreniami, hnačkami, zvracaním, silným kašľom a podobne nie sú prijímané do materskej školy. Zákonní zástupcovia musia oznámiť prípad infekčnej choroby dieťaťa na mieste jeho bydliska, aby mohli byť prijaté nevyhnutné opatrenia. Pedagogický pracovník môže odmietnuť prijať dieťa, ak zistí, že nie je v adekvátnom zdravotnom stave.

(3) Starostlivosť o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí, ochranu pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím v materskej škole sa riadi nasledujúcimi právnymi predpismi a internými pokynmi:

  • Vyhláška Ministerstva školstva a vedy SR č. 306/2008 o materskej škole.
  • Príslušné ustanovenia Zákonníka práce (§132 až 135 a §170 až 175).
  • Zákon Národnej rady SR č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
  • § 422 Občianskeho zákonníka.
  • Zákon Národnej rady SR č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti.
  • Zákon Národnej rady SR č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve.
  • Interné pokyny a pracovný poriadok, ktoré sú stanovené riaditeľkou Cirkevnej materskej školy.

Tieto právne predpisy a interné pokyny sú dodržiavané pri zabezpečovaní zdravia, hygieny a bezpečnosti detí v materskej škole.

(4) V súlade s Dohovorom o právach dieťaťa sú učiteľky povinné zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálnopatologickými javmi. Monitorujú zmeny v správaní detí a v prípade podozrenia na fyzické alebo psychické týranie či ohrozovanie mravného vývinu dieťaťa, okamžite riešia problém v spolupráci s riaditeľkou školy. V prípade potreby kontaktujú príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.

(5) Zubná kefka a pohár sa musia udržiavať v dôkladnej čistote v spolupráci so zákonnými zástupcami detí. Je potrebné pravidelne kontrolovať stav zubnej kefky, a to s intervalom dvoch mesiacov. Ak dieťa prekoná angínu, zubnú kefku treba bezpodmienečne vymeniť.

(6) Cirkevná materská škola zabezpečuje úrazové poistenie pre všetky deti. Za osobné materiálne veci detí, ako sú drahé oblečenie, hračky a cennosti, škola nezodpovedá. Rodič alebo zákonný zástupca je povinný nedávať dieťaťu do materskej školy drahé oblečenie, hračky, cennosti a podobné veci.

V prípade úrazu dieťaťa postupujú zamestnanci materskej školy nasledovne:

a) Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, učiteľka ošetrí dieťa obvyklým spôsobom a záznam o úraze sa vykoná a zapíše do evidencie školských úrazov.

b) Ak dieťa utrpí úraz, ktorý vyžaduje lekárske ošetrenie, učiteľka ihneď kontaktuje rodiča a dohodne sa na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, učiteľka dovedie dieťa na ošetrenie svojím vozidlom alebo sanitkou. Po návrate z ošetrenia sa zaznamená úraz do evidencie úrazov a informuje rodičov o lekárskych záznamoch o ošetrení.

c) V prípade úrazu ohrozujúceho život dieťaťa, učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotníckej pomoci, súčasne informuje rodičov dieťaťa a poskytne dieťaťu prvú pomoc. Ak je potrebné, učiteľka sprevádza dieťa na ošetrenie do nemocnice až do príchodu rodičov. Zabezpečí odovzdanie lekárskych záznamov o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa.

d) Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní od jeho vzniku. Záznam o registrovanom školskom úraze sa podpisuje rodičom dieťaťa, učiteľkou, ktorá ho spísala, a riaditeľkou školy. Rodič dieťaťa je pri pozápise záznamu prítomný.

e) Riaditeľka materskej školy je povinná zaznamenať registrovaný úraz do webovej aplikácie sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách najneskôr do 7 dní od vzniku úrazu.

f) Škola sa stará o ďalšie kroky týkajúce sa finančného odškodnenia za školský úraz od poisťovne v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.

 

(7)   Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog:

 

a) Zamestnanci Cirkevnej materskej školy vedú deti k zdravému životnému štýlu a učia ich rozlišovať medzi zdravými a nezdravými návykmi, ktoré ovplyvňujú život a zdravie.

b) Poskytujeme deťom dostatok podnetov a možností na realizáciu rôznych aktivít, čo ich vedie k plnohodnotnému životu a pomáha im vyhnúť sa užívaniu drog.

c) V rámci prevencie využívame vhodnú literatúru a preventívne výukové programy, ktoré sú integrované do plánu práce školy.

d) Informujeme deti primeraným spôsobom o existencii legálnych a nelegálnych drog a o ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.

e) V celom areáli Cirkevnej materskej školy zabezpečujeme prísny zákaz fajčenia v súlade so Zákonom č. 87/2009 Z. z. o ochrane nefajčiarov.

f) Zabezpečujeme uzamykanie budovy materskej školy, aby sa do nej nedostali nepovolané osoby a minimalizovali sa možné zlé vplyvy na deti.

g) Učiteľky sa neustále vzdelávajú na seminároch a školeniach a študujú potrebnú literatúru, aby mohli efektívne pracovať v oblasti prevencie užívania drog.

h) Každý zamestnanec má povinnosť hlásiť riaditeľke materskej školy akékoľvek podozrenie na šírenie legálnych alebo nelegálnych drog.

i) Upratovačka dennodenne kontroluje školský dvor, aby zistil, či sa v areáli nenachádzajú predmety, ktoré by mohli svedčiť o šírení alebo užívaní drog. Ak niečo nájde, okamžite o tom informuje riaditeľku materskej školy.

j) Ak učiteľky zistia poškodenie na predmetoch, pomôckach alebo zariadeniach, ktoré by mohlo ohroziť zdravie alebo bezpečnosť detí, buď takú závadu odstránia samy, alebo ju oznámia nepedagogickému zamestnancovi. Ten buď závadu odstráni sám, alebo informuje riaditeľku o závade, ktorá vyžaduje odbornú opravu.

 

(8) V prípade výskytu vši vlasovej postupujú zamestnanci materskej školy nasledovne: Ak zákonný zástupca dieťaťa zistí u svojho dieťaťa výskyt vši vlasovej, bezodkladne to nahlási triednej učiteľke a riaditeľke CMŠ v záujme zamedzenia šírenia pedikulózy. Hromadný výskyt hlási riaditeľka na odbor epidemiológie RÚVZ. V prípade výskytu je nutné včasné začatie dezinsekčnej akcie, ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, aj u zdravých členov. Súčasne je nutné zahubiť vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefách, bielizni, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby do styku. Opatrenia: U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam – podľa návodu na použitie. Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť, vyžehliť. Čiapky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyprať, je nutné vystaviť účinkom slnečného žiarenia, postriekať prípravkom Biolit. Matrace, žinenky postriekať Biolitom, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, nepoužívať 3-4 dni. Hrebene, kefy je potrebné ošetriť Biolitom alebo namočiť do roztoku s obsahom chlóru. Každý musí používať vlastné predmety osobnej hygieny a zabrániť vzájomnému požičiavaniu. V CMŠ učiteľka pri rannom filtri preventívne kontroluje aj čistotu vlasov dieťaťa (najmä v období zvýšeného výskytu vší). V prípade pozitívneho nálezu učiteľka dieťa izoluje od ostatných do príchodu zákonného zástupcu dieťaťa. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný zabezpečiť vyčistenie vlasovej časti dieťaťa od vší a zárodkov, čo dokladuje potvrdením od pediatra. Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch CMŠ a ochrany zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví pracovníci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.

 

V prípade výskytu vší vlasovej v CMŠ sa vykonávajú nasledovné opatrenia:

  1. Hlásenie výskytu vší: Ak zákonný zástupca dieťaťa zistí výskyt vši vlasovej u svojho dieťaťa, je povinný to bezodkladne nahlásiť triednej učiteľke a riaditeľke materskej školy. Hromadný výskyt vší je hlásený riaditeľkou na odbor epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

  2. Dezinsekčná akcia: V prípade výskytu vší je nevyhnutné okamžité zahájenie dezinsekčnej akcie v celej kolektíve, vrátane zdravých členov. Táto akcia zahŕňa vyhubenie vší na všetkých povrchoch, s ktorými prišla zavšivená osoba do kontaktu, ako sú pokrývky hlavy, hrebene, kefy, bielizeň, atď.

  3. Opatrenia pre deti a pedagógov:

    • Všetci deti a pedagógovia musia si umyť vlasy šampónom určeným na vši podľa návodu na použitie.
    • Osobnú a posteľnú bielizeň je potrebné vyvrieť a vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
    • Čiapky, šály a iný odev, ktoré nie je možné vyprať, je potrebné vystaviť slnečnému/ ozonovému žiareniu a postriekať prípravkom Biolit.
    • Matrace a žinenky je potrebné postriekať Biolitom, dôkladne vyvetrať a vystaviť slnečnému žiareniu, pričom sa nepoužívajú 3-4 dni.
    • Hrebene a kefy je nutné ošetriť Biolitom alebo ich namočiť do roztoku s obsahom chlóru.
    • Každý musí používať vlastné predmety osobnej hygieny a zabrániť vzájomnému požičiavaniu.
  4. Ranná kontrola vlasov: Učiteľka v materskej škole pri rannej hygienickej kontrole preventívne skúma čistotu vlasov detí, najmä v období zvýšeného výskytu vší. Ak nájde vši, izoluje postihnuté dieťa od ostatných, kým nepríde jeho zákonný zástupca. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný zabezpečiť očistenie vlasovej časti dieťaťa od vší a zárodkov, čo dokladuje potvrdením od pediatra.

  5. Zodpovednosť prevádzkových pracovníkov: Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a za ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví pracovníci v rozsahu ich pracovnej náplne.

Tieto opatrenia majú za cieľ zabrániť šíreniu pedikulózy a zabezpečiť bezpečnosť a hygienu detí v materskej škole.

 

Článok 5

Podmienky zaobchádzania s majetkom CMŠ

 

  1. Náhrada škody: Ak dôjde k úmyselnému poškodeniu alebo zničeniu majetku CMŠ, zákonný zástupca dieťaťa, ktoré je zodpovedné za toto poškodenie, bude povinný nahradiť vzniknutú škodu. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do CMŠ pre dieťa.

  2. Nedostatočný dozor: Ak škoda vznikne v dôsledku nedostatočného dozoru učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody nebude vyžadovaná od zákonných zástupcov dieťaťa.

  3. Zámky a prístupové práva: Vchody do budovy CMŠ sú zabezpečené bezpečnostnými zámkami. Kľúče od budovy vlastní riaditeľka a ostatní zamestnanci CMŠ. Zamykanie a odomykanie budovy sú riadené pravidlami podľa toho, kto má rannú alebo poobedňajšiu zmenu, ale v priebehu prevádzky to zabezpečujú iní zamestnanci podľa ich povinností.

  4. Obmedzenie cudzích osôb: V budove CMŠ je zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby bez vedomia riaditeľky a sprievodu zamestnanca CMŠ.

  5. Vetranie miestností: Vetranie miestností sa uskutočňuje len za prítomnosti zamestnanca CMŠ, aby sa zabezpečila bezpečnosť a kontrola.

  6. Uzatváranie triedy po skončení dňa: Po skončení prevádzky v triede je učiteľka povinná skontrolovať uzatvorenie okien, vypnutie svetla a odloženie didaktickej techniky na vopred určené uzamykateľné miesto.

  7. Hmotná zodpovednosť: Jednotliví zamestnanci majú svoj osobitný stupeň hmotnej zodpovednosti, ktorý je definovaný v dohode o hmotnej zodpovednosti uzatvorenej so zamestnancom písomne. Zamestnanci sú povinní plniť svoje práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku v súlade s popisom práce.

  8. Uzamykateľné miesto pre osobné veci: Osobné veci zamestnancov CMŠ sa odkladajú na určené uzamykateľné miesto.

  9. Kontrola priestorov po skončení prevádzky: Po ukončení prevádzky CMŠ je učiteľka popoludňajšej zmeny povinná skontrolovať všetky priestory a zabezpečiť ich uzamknutie.

Tieto podmienky majú za cieľ chrániť majetok a zabezpečiť bezpečnosť v prostredí materskej školy.

 

Časť III.

Záverečné ustanovenia

(1) Všeobecné povinnosti zamestnancov školy:

a) Každý zamestnanec má povinnosť vykonávať svoju prácu svedomito a zodpovedne v súlade s platnými smernicami a nariadeniami.

b) Zamestnanci majú uplatňovať náboženský duch počas celého dňa pri výchove detí.

c) Prichádzajú do práce včas a aktívne využívajú pracovnú dobu svojho pracovného úseku.

d) Chrániť majetok školy a podnecovať deti k jeho ochrane.

e) Na pracovisku dodržiavať prísny zákaz fajčenia.

f) Zamestnanci by mali byť vzorom pre deti aj svojím osobným životom.

g) Snažiť sa tvoriť pozitívne vzťahy na pracovisku prostredníctvom otvorenosti a sebakritiky.

(2) Spôsob zaznamenávania zmien v školskom poriadku:

  • Zmeny sa zaznamenávajú formou dodatkov, ktoré sú číslované rímskymi číslicami (I., II., III., ...).
  • V prípade, že je veľký počet dodatkov, môže byť vydávaný nový školský poriadok po prerokovaní na pedagogickej rade a v rade školy s uvedením tzv. derogačnej klauzuly.

(3) Záväznosť školského poriadku:

Školský poriadok platí pre všetkých zamestnancov Cirkevnej materskej školy sestry Jozafáty, deti a ich zákonných zástupcov. V prípade porušenia školského poriadku môže riaditeľka CMŠ vydať upozornenie zákonnému zástupcovi o porušovaní školského poriadku. Ak nedôjde k náprave, riaditeľka môže rozhodnúť o predčasnom ukončení dochádzky.

Pri porušovaní školského poriadku zo strany zamestnancov sa postupuje v súlade s Pracovným poriadkom pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov CMŠ.

(4) Zrušovacie ustanovenie:

Týmto sa ruší platnosť predchádzajúceho školského poriadku vydaného dňa 11.01.2013 vrátane všetkých jeho dodatkov.

 

 

Školský poriadok  Cirkevnej materskej školy sestry Jozafáty  v Ľutine nadobúda účinnosť od   01.09.2023

 

Novinky

Kontakt

  • Cirkevná materská škola sestry Jozafáty
    Ľutina 131
  • 051/ 459 64 75

    t.č. 0908 631 991

Fotogaléria